Techniki druku

TECHNIKI DRUKU na odzieży i tkaninach

Korzystamy ze wszystkich dostępnych obecnie na rynku technik zdobienia odzieży i tekstyliów. Są to:

Sitodruk bezpośredni i transferowy

Metoda bardzo popularna, dzięki której można wykonać wielokolorowe, trwałe nadruki na odzieży i tekstyliach. Plusem jest również niska cena przy wyższych nakładach (powyżej 100 sztuk).

Termotransfer (Flock, Flex)

Technika wykorzystująca folie termotransferowe flock i flex wgrzewane w wysokiej temperaturze. Dobre ceny nawet przy niskich nakładach. Duża trwałość nadruków. Technika odpowiednia zarówno na T-shirty jak i na odzież ciężką (np. różnego rodzaju kurtki).

Fototransfer

To technika przeznaczona do druku fotografii bądź innych grafik wielokolorowych z przejściami tonalnymi. Grafikę drukujemy na specjalnym nośniku a następnie metodą termotransferu przenosimy na tekstylia.

Druk cyfrowy bezpośredni (DTG)

To rozwiązanie pozwalające na wykonanie wielokolorowych nadruków bezpośrednio na T-shirtach bądź innych tekstyliach. Technika ta pozwala na druk bez przygotowalni. Nie trzeba klisz, sit i matryc. Koszty, szczególnie przy małych nakładach tego samego wzoru w pełnym kolorze są mocno zredukowane.

Druk solwentowy

Pełnokolorowy druk na specjalnych foliach flex do zadruku cyfrowego atramentami solwetowymi lub eco-solwetowymi, następnie wycięcie po obrysie i wgrzanie na tkaninę. Technika wykorzystywana przy wykonywaniu wielokolorowych nadruków o pełnych konturach.

Druk sublimacyjny

Technika ta wykorzystuje zjawisko sublimacji. Stosowana jest do druku na białych materiałach poliestrowych (np. stroje sportowe, inna odzież z tkanin syntetycznych). Grafika drukowana jest atramentami sublimacyjnymi na specjalnym nośniku, a następnie metodą termotransferu przenoszona na właściwą powierzchnię. Metodą tą można drukować wielobarwne grafiki i fotografie.

Haft

Haft to bardzo odpowiednia metoda do znakowania odzieży wykonanej z grubszych tkanin (kurtki, czapki, polary, odzież branżowa) oraz do wykonywania naszywek i emblematów. Cechuje ją wyjątkowa trwałość i estetyka.