Witam. Dziś pokażę Wam jak w prosty sposób zrobić płytkę drukowaną za pomocą markera permanentnego. Wytrawianie trwa ok. 20-30 minut. Roztwór wytrawiacza można użyć kilka razy. Muzyka: Brothel - Blessed Heaven https://soundcloud.com/brothelmusic/blessedhaven (za zgodą autorki) .

Czas:

10m 11s w sekundach.


Widziało już:

46806 osób.


Ocena:

713 ocena.



Komentarze wasze do:

Jak zrobić płytkę PCB za pomocą markera do CD.

Dał byś jakiś link czy coś do pobrania tej płytki lub na mejla .
efekt koncowy powala :D
Dobry materiał. Jakiego programu do projektowania używasz? Polecisz może coś prostego i najlpiej freeware?
Widziałem tu więcej Architecture visualization studio , w każdym razie ja polecam. A co to za laminat?
Wiem trochę późno piszę ale jak się nazywa ten program do projektowania płytek
dobre, ale jak mocny alkohol to wódka czy coś mocniejszego? :)
dobry jesteś kurła jak zwykle 10/10
Nie rozumiem czemu trzeba zrobić jedna płytkę zwykłą, a drugą z odbiciem
Może i ja dołożę swoją cegiełkę do komentarzy. Technika dobra, a nawet bardzo dobra dla prostych płytek i dla wszystkich majsterkowiczów :) Bardziej skomplikowane (gęste) układy ścieżek mogą być kłopotliwe do realizacji. Taką metodę przygotowania płytek PCB stosowałem juz w latach 70-ątych. Zdobycie wtedy markera niezmywalnego , graniczyło z cudem ale udawało się przywozić coś z tzw. zachodu. Moja rada jest taka : zdecydowanie dokładniej wychodzi "oczko" połączenia jeśli w pierwszej kolejności, nawiercić otwory na pytce -wszystkie!!! W tym celu skoczem stabilizujemy wydrukowany na papierze wzór ścieżek (w ręku nie jest stabilny) Ja dodatkowo napunktowywałem otwory cienkim ponktownikiem /zaszlifowany gwóźdź/ a następnie wiercimy. Wiertło nigdy nie ześlizgnie się z płytki. Ja zawsze wiercę wszystkie otwory 0,8 mm a dopiero potem rozwiercam np. 1,2mm tam gdzie wtyki elementów tego wymagają, oraz 3mm na otwory montażowe. WIercę zawsze od strony miedzi. Po wierceniu delikatnie trzeba wyrównać gąbką ścierną krawędzie otworów. Teraz dopiero przemyć alkoholem izopropylowym i po wyschnięciu maluję ścieżki markerem. W ten sposób widać dokładnie gdzie jest otwór i bezproblemowo obmalowuję "oczko" na lut. a następnie resztę ścieżek. Tak oto w 100% nie dojdzie do sytuacji że otwór wyjdzie na skraju ścieżki. Na filmie kilka punktów tak właśnie wyglądało. Kolejna kwestia to pytania w jakim programie przygotowywać takie wzorniki płytek. Ja (starej daty majsterkowicz) nie umiem posługiwać się programami Easy Eda itp. Posiadłem podstawową wiedzę programu Ps a w nim opracowałem sobie wzorniki wszelkich elementów najczęściej używanych przy montażu tzn. ich rozstaw nóżek itp....Teraz w pliku PSD /koniecznie 300Dpi - to zachowa wierność wydruku z wzornikami/ na warstwy wstawiam kolejne potrzebne "oczka"elementów /osobno scalaki, tranzystory rezystory etc/ a na dolnej warstwie maluję układ ścieżek, wygoda jest taka że wszystko można poukładać sobie jak się podoba, i zmieniać do woli w razie pomyłki . Co ważne dla tych którzy stosować będą termotransfer /a nie malowanie markerem,/ ścieżki narysowane w ten sposób, czyli widok od strony elementów, nie muszą być kopiowane w lustrzanym odbiciu, wystarczy taki wydruk jak widok od strony elementów. Pozdrawiam serdecznie..
A nie latwiej jest wydrukować drukarka laserowa wydruk przyłożyć do plytki i zelazkiem zrobic odbicie ?
Z JAKIEGO PROGRAMU KORZYSTASZ ABY WYDRUKOWAĆ PŁYTKĘ
Swietny kanał odemnie sub i łapka. Pozdrawiam :)
Mój marker nie przebija kartki tak jak twój
Marker Edding niby do PCB nada się?
Płytkę po wytrawieniu, można pomalować lakierem zrobionym z kalafonii rozpuszczonej alkoholu. Lutowanie poźniej to czysta przyjemnosc, a plytka nie śniedzieje.
nada sie do tego marker pernametny rysuje po szkle plastiku itd nie zmywalny ?
Super poradnik ! Tylko ja nie będe wykorzystywał druku PCB z ( KiCad i podobnych programów. )
Muszę wykonać podobną kopie z innej PCB..Szukałem takiej porady jak sam wykombinować płytkę PCB, bo muszę skopiować kształt płytki gotowej z niektórymi elementami tj. otwory pod Switch, diody Led, ale wykonać dodatkowe ścieżki na złącza pianowe 2/4/5 pod 90stopni. Chińczyki robią taki badziew, że odpada miedz "oczka" sie uszkadzają ,a lutuje stacją iz najmniejszym grotem ~1mm. Kto wie moze sie uda.. jakieś porady mile widziane.
Mam pytanie czy przed wierceniem pierwszych otworów na płytce to wierciłeś stroną gdzie znajduje się miedź?
Gdzie kupić wytrawiacz?
Jak ładnie panu wyszło :) Prawie jak z fabryki.