Dzisiaj dłuuugo, a w dodatku to dopiero początek. Gdybym miała wyczerpująco opowiedzieć o druku zajęło by to pewnie masę czasu. Kwestia przygotowania plików do druku bywa kłopotliwa, czasem nawet dla osób, które już przygotowywały wcześniej coś do druku 😃 Ze względu na długi materiał łapcie podpowiedzi: 2:21 - Na co zwrócić uwagę wybierając drukarnię? 5:54 - Które programy nadają się do przygotowywania plików do druku? 7:11 - Przygotowanie pliku do pracy: kolor, .

Czas:

21m 43s w sekundach.


Widziało już:

21692 osób.


Ocena:

451 ocena.Komentarze wasze do:

Przygotowanie do druku, czyli nie mam pojęcia co robię

Najważniejsze trzymać się wskazówek od drukarni - rozdzielczość, spady, marginesy, przestrzeń barw, no i teksty zamienione na krzywe, można by dodać jeszcze profil kolorów :D chyba 6 punktów które prowadzą do sukcesu! Pracowałem w 3 drukarniach i najgorszym klientem były agencje reklamowe. Już tłumaczę dlaczego, oni są artystami i faktycznie ładne rzeczy wychodzą spod ręki, natomiast kwestie techniczne to wielkie dno.. zazwyczaj braki spadów, wymieszane przestrzenie barw, bardzo kiepski kontakt i brak chęci współpracy bo oczywiście Agencja to jest prestiż i nie może być tak że pracownik drukarni zwraca uwagę i prosi o poprawę błędów - oczywiście są wyjątki :) Co do Corela, to w Corelu nadal pracuje wiele drukarń, a dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta, starszą wersję można stosunkowo tanio nabyć oczywiście z licencją wieczystą komercyjną, Adobe trochę inna bajka, ale szanująca się drukarnia powinna mieć przynajmniej dostęp do Illustratora, InDesigna i Photoshopa. Po stronie drukarza bardzo ważne jest dogłębne sprawdzenie projektu, są do tego stosowne programy, niestety płatne.. Dodatkowo po wykonaniu wydruku próbnego, wątpliwości należy rozwiać sprawdzając kolory z wzornikiem. Dobry odcinek! To temat mega turbo obszerny! Można pisać i pisać, mówić i mówić na ten temat :)
Lubię kompetentne laski. Nawet z tatuażami :-(
Mały niułans, procesami wykończeniowymi typu biga, klejenie, sztancowanie, cięcie itp zajmuje się osobny dział- introligatornia /postpres. Może on być włączony w działalność drukarni ale nie musi, tak samo jak dział DTP- pre press. Taka święta trójca poligraficzna prepress, press i postpress. DTP jest ciężkie w ogarnięciu jeżeli ktoś nie zakosztował druku od kuchni, bo najpierw trzeba poznać maszyny żeby wiedzieć co mogą udzwignąć. Ja zaczynałam przygodę z grafiką Dtp poprawiając prace mistrzów freelancu 😅🤦‍♀️, bo nieraz zamiast caravaggia wychodził picasso😎. Ale poza tym fajnie się słucha twojego kanału, pozdro 😉.
Tu sobie zobacz Fasady z drewna , też to widziałem. Jak niedziela i jeszcze śpisz to po kiego grzyba nagrywasz!!!
jeszcze jest i polecam pakiet graficzny Affinity Photo, Affinity Design, Affinity Publisher :) płacisz raz i update zawsze za darmo no i żadnych subskrypcji. Dobre rozwiązanie dla freelanceres :)
Haha, ja mam dokładnie odwrotnie, druk jest dla mnie o wiele bardziej przewidywalny. Digital mnie przeraża, pewnie dlatego, że brak mi doświadczenia. Właśnie pracuję nad pierwszym większym projektem digitalowym i drżę przed każdym kontaktem z klientem/webmasterem (zajmuję się wyłącznie stroną graficzną). A pikseloza na banerkach internetowych/czy postach FB to już w ogóle zmora z którą nie potrafię sobie poradzić! Niby wszystko zgodnie z zasadami, a tekst nadal nieostry!
kiedyś się pomyliłem i zły adres strony www w katalogu wpisałem i jebło 4,500 zł za katalogi. Jebać druk! A Co do corela to muszę sie kiedyś nauczyć tego gówna bo dalej niektóre firmy tego wymagają. Najgorzej jak są bardziej skomplikowane rzeczy i jakieś kombinacje na specjalnym papierze gdzie tło jest ciemniejsze niż litery i inne bajery. Kolory dodatkowe, srowe, pogrubione litery outlinem żeby przesuniecia nie było widać a bo to osobno drukowane bla bla bla, cholera wie, kombinacji multum. Albo barany u mnie w pracy chcieli wydrukować próbki kolorów swoich produktów żeby były odzwierciedlone super. Produkty maja różną fakturę, matowe, błyszczące takie i owakie. Pretensje do mnie że hujowo robie i to nie te kolory :D Nie do wiary i Strefa 11 w jednym. Wiadomo że próbki się wstawia "na żywca" a nie preparuje w programie bo zawsze to będzie nie to. A propo monitorów tak samo recenzują kolory, które zrobię u siebie na matrycy IPS(najlepszej do pracy z kolorem) na swoich kurwa TN'kach czy AV z rozjebanym kontrastem na laptopie czy innym przedpotopowym sprzęcie. Masakra...Już się wyżaliłem, ulżyło.
Cześć, mam pytanie. Planuję wydrukować portret wektorowy w formacie a3. Będę to robił pierwszy raz, na co powinienem zwrócić uwagę przygotowując ten plik do druku? Portret jest w 100% narysowany w illustratorze.
Pozdrawiam!
Słodkie! Z jaką cudowną dziewczęcą, kokieteryjną swadą! :-D Skrzywianie, spady, kolory... sama śmietanka tego, na co można się "naciąć"! Mmm, miodzio :-) Naprawdę, z całym szacunkiem do Pani pracy :-| bardzo podoba mi się ten film :-) Co do pytania na koniec: wchodziłem w branżę drukarską budując doświadczenie przez przetaczanie się przez różne firmy i działki drukarskie (plotery, druki na odzieży, płytach cd), ale za krótko robiłem, żeby wbijać się Pani na kanał :-)
Corel to trochę takie zło konieczne, dla przykładu, w pracy posiadamy ploter tnący, i to ustrojstwo nie łyka niczego poza plikiem cdr w wersji 11 😅
13:31 Przy np. banerach istnieją inne zasady.
Corel jest bardzo dobrym (niedocenianym i według wielu przestarzałym) programem tak samo jak Illustrator, InDesign czy Photoshop. Prawda jest taka, że każdy z tych programów ma swoje zalety i wady np. projekt ulotek czy wizytówek wykonuję tylko i wyłącznie w Corelu, natomiast w Illustratorze (jak sama nazwa wskazuje) robię głównie ilustracje wektorowe (czasem logo), w InDesign oczywiście skład (nie wyobrażam sobie robienia nawet kilku stron w Illustratorze lub Corel'u). Photoshop natomiast to dla mnie głównie obróbka zdjęć, ilustracje rastrowe.
Jak startowałem z grafiką to do drukarni wysłałem im gotowy projekt...w RGB a w drukarni jak im przyszło wydrukować mnóstwo czarnych pól to się wściekli, bo plakat aż ociekał od czarnego jako miksu kolorów, nie BLACKa XD
a jak to jest zamieszczając pdf do druku na stronie internetowej? dajesz wtedy taki pdf w rgb czy w cmyk? no jeśli w cmyk, to w jakim profilu?
Jeśli faktycznie możesz to zaproś proszę jakiegoś DTP-owca na swój kanał, żeby coś więcej nam opowiedział :)
Druk wspominam różnie, niby poprzednia praca bardzo dużo DTP mnie nauczyła, ale jednak wspomnienie gdy w pierwszym miesiącu swojej pracy na stanowisku grafika musiałem przygotowywać wielostronicowy katalog i potem wysyłać go do drukarni nie mając zbyt dużego pojęcia o przygotowywaniu pod druk nie jest zbyt przyjemne
Bardzo przydatne informacje :) a już świetnie się przyswajają oglądając piękną dziewczynę :)
widowiskowy fakap brzmi bardzo spektakularnie : ]
Ogólnie, myślałem że pixel-perfect to domena UXowców. ;) W druku taka precyzja przydaje się najwyżej przy gęsto zapełnionych katalogach, z ramkami, tabelami itp. Najczęściej jednak wystarczy parę prowadnic i tyle. ;)
Kochana Zebzo, a jak zdobyłaś swojego pierwszego klienta ^^, opowiesz coś? Dopiero uczę się tego zawodu i bardzo boję się pierwszego spotkania z prawdziwym klientem...